FARMAKA,  KTERÁ  LÉČÍ HEMOROIDY

Farmaka, neboli léky pro hemoroidální onemocnění byla zmíněna v předchozím článku, jednalo se o lékové formy čípků, mastí, krémů, gelů a podobně. Nyní zmíníme jinou lékovou formu, a to tablety či kapsle, které nazýváme VENOFARMAKA-VENOTONIKA.

Do této skupiny patří léky nebo potravinové doplňky původu rostlinného, tedy přírodní látky, léky chemicky vytvořené, tedy syntetické a také kombinace obou forem. Není výjimkou, že v jedné tabletě, či kapsli najdeme více různých složek, které příznivě ovlivňují zdraví žil. Tato venotonika-venofarmaka urychlují tok krve v žilách, tím zlepšují žilní návrat směrem k srdci, snižují kapilární propustnost, potlačují aktivaci bílých krvinek-leukocytů, jejichž zmnožení vede ke chronickému zánětu vnitřní výstelky žil a tím způsobuje oslabení žilní stěny, dilataci, tedy roztažení, zvětšení objemu žíly. Venotonika-venofarmaka tedy těmito účinky pomáhají ke zpevnění žilní stěny.

Skupinu přírodních venofarmak reprezentují bioflavonoidy a glykosidy

  • AESCIN-extrakt z pakaštanu koňského jírovce
  • BIOFLAVONOIDY rutin, diosmin, hesperidin
  • EXTRAKT ruscus aculeatus, EXTRAKT gingo biloba

Syntetická venofarmaka nejčastěji obsahují:oxerutin, troxerutin tribenosid heptaminol

Nabízíme odborné poradenství v oboru léčby hemoroidů

Kdy je vhodná léčba fenofarmaky-venotoniky?

Tyto léky či potravinové doplňky může například doporučit lékař pacientovi, u kterého se hemoroidní obtíže objeví poprvé v životě, jako součást konzervativní varianty léčby, před odborným vyšetřením u lékaře specialisty-proktologa, který po vyšetření a zhodnocení zdravotního stavu pacienta, může indikovat některý s instrumentálních ambulatních zákroků či operaci. Dále mohou být tyto preparáty součástí komplexní léčby hemoroidálního onemocněni, současně s prováděnými instrumentálními, ambulantními zákroky pro hemoroidy, či operacemi a v neposlední řadě mohou být podpůrnou udržovací léčbou pro pacienty, kteří operaci, či některý s instrumentálních zákroků již absolvovali.

Nejčastěji používané preparáty

Nejčastěji používanými a účinnými preparáty je DETRALEX obsahující flavonoidy diosmin a hesperidin a obvyklá denní dávka jsou 2 tabl. Jedná se jediný lék, u kterého výrobce uvádí bezpečnost, účinnost a snášenlivost léčby u těhotných pacientek.Pokud závažnost onemocnění vyžaduje, může lékař doporučit zvýšené dávkování DETRALEXU následně: 4 dny užívat 3 tabl. ráno a 3 tabl. večer. Další 3 dny snížit o jednu tabletu, tedy 2 tabl. ráno a 2 tabl. večer a poté pokračovat 2 tabl. ráno do využívání 60 tabletového balení. Lék je jen na lékařský předpis.

Prakticky identickým přírodním preparátem je potravinový doplněk DIOVARIX micro, který též obsahu je flavonoidy diosmin s hesperidinem jako výše uvedený detralex. Jeho další varianta DIOVARIX plus, mimo zmíněné flavonoidy, obsahuje ještě výtažek z pakaštanu koňského, aescin a prvek selen. Varianta DIOVARX micro je obvykle doporučována na akutní či závažnější hemoroidální obtíže a umožňuje též zvýšené dávkování, stejně jako u detralexu, varianta DIOVARIX plus je spíše určená k podpůrné udržovací léčbě. Diovarix micro i plus jsou preparáty volně prodejné.

Z dalších, často perorálně užívaných venofarmak, je možné jmenovat preparáty: venoruton, glyvenol, cilkanol, ginkor-fort, cyclo 3 forte, anavenol.

 

V Praze 22.11.2018

                                                                                     MUDr. Zbyněk Dvořák

Účinná nebolestivá léčba přístrojem Hemoron